Podstawowe sposoby przygotowania się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego

Własne lokum jest marzeniem wielu Polaków. Niestety szalejące ceny na rynku nieruchomości powodują, że zakup mieszkania wyłącznie z własnych środków, jest poza możliwością zdecydowanej większości społeczeństwa. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Do zaciągnięcia tak poważnego zobowiązania warto się odpowiednio przygotować. Kilkoma prostymi metodami, można wpłynąć na to, czy decyzja banku będzie pozytywna oraz jakie postawi on warunki. Warto się z nimi zapoznać tym bardziej, jeśli kredyt hipoteczny zamierzamy zaciągnąć w najbliższym czasie. Dzięki tym poradom możemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, a co za tym idzie uzyskać większą kwotę kredytu na zakup mieszkania.

Pierwsza rzecz, o którą można zadbać samemu, jest budowa pozytywnej historii kredytowej. Podczas analizy wniosku o uruchomienie środków jednym z najważniejszych sprawdzanych aspektów jest to czy kiedykolwiek posiadało się inne zobowiązania, czy były spłacane w terminie i jaki tzw. scoring, czyli ocenę kredytobiorcy wystawia Biuro Informacji Kredytowej. W tym celu warto np. kupić coś na nisko lub zerowo oprocentowane raty, założyć kartę kredytową albo otworzyć limit w rachunku i regularnie je spłacać. Osoba, która już wykazała się terminowością w spłacie kredytu, a jeszcze lepiej kilku na raz jest znacznie bardziej wiarygodna dla banku. Wszystkie zobowiązania należy zacząć wygaszać około pół roku przed złożeniem wniosku, aby do oceny zdolności kredytowej podejść z czystą kartoteką.

Coraz więcej ludzi preferuje płatności kartami ponad tradycyjną gotówkę. Niestety rozważając kredyt hipoteczny, lepiej na kilka miesięcy odłożyć „plastik” do szuflady. Nie trzeba mówić, że każdy zakup wykonywany kartami zostawi ślad w systemach banku, nie każdy jednak wie, że oceniając ryzyko udzielenia kredytu, te dane również są brane pod uwagę. Przechodząc na jakiś czas na obrót gotówkowy, kredytodawca ma ograniczone możliwości kontroli czy kwota, którą wydajemy na życie wykazywana we wniosku, jest prawdziwa i potencjalnie może spowodować zwiększenie zdolności kredytowej. O opinie na ten temat poprosiliśmy eksperta z portalu finansowego Banki24:

Karta kredytowa może faktycznie zaniżyć naszą zdolność kredytową. Jeśli więc obawiamy się tego, że bank może nam nie udzielić tak wysokiego kredytu hipotecznego, jaki mamy w planach uzyskać, warto rozważyć w takiej sytuacji, opcję rozwiązania umowy korzystania z karty kredytowej, jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Dużym problemem dla wielu osób jest wkład własny. Szaleństwo panujące obecnie na rynku sprawia, że odłożenie, chociażby 20% wartości nieruchomości jest ekstremalnie trudne. Niestety banki próbują to wykorzystać, oferując kredyty dla osób, które nie posiadają wspomnianego minimum, wymagając w zamian bardzo kosztownego ubezpieczenia. W miarę możliwości warto unikać takiej sytuacji, gdyż o ile dla kredytodawcy jest to złoty interes, o tyle z perspektywy kredytobiorcy jest to bardzo wysoki koszt, który będzie mocno spowalniał spłatę. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie wkładu własnego dzięki własnym środkom finansowym, bez konieczności dodatkowego zapożyczania się. Pamiętajmy, że każde dodatkowe zadłużenie będziemy musieli spłacić, a mając już na koncie wieloletni kredyt hipoteczny, może to być zadaniem bardzo trudnym.

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna życiowa decyzja, która oznacza zobowiązanie się 10, 15, a często nawet na 30 lat. Warto wcześniej zadbać o to, aby wypaść jak najlepiej w oczach kredytodawców. Powyższe rady powinny przybliżyć do upragnionej decyzji o uruchomieniu środków, a w niektórych przypadkach, również oszczędzić tysiące złotych kosztów, dzięki lepszym warunkom spłaty. O tym jak wziąć kredyt hipoteczny z głową i rozważnie, będziecie mieli okazję przeczytać również na łamach artykułu https://www.banki24.com.pl/kredyt-hipoteczny-jak-wziac-go-z-glowa/